Část loga - návrat na homepage
Část loga - návrat na homepage Část loga - návrat na homepage Adonis.cz - vše pro péči o vaše tělo Adonis.cz - vše pro péči o vaše tělo
Část loga - návrat na homepage
Výrobky ze sisalu

Agáve sisalová (Agave sisalana) je tropická rostlina, ze které se získává sisalové vlákno. Rostlina pochází ze Střední Ameriky a mexické provincie Yucatan. Název dostala podle malého přístavního města Sisal, odkud se prvně dováželo sisalové vlákno. Rostlina má až 150 cm dlouhé kořeny a tlustý stonek, na kterém vyrůstají až 2m dlouhé a 10-15 cm široké dužnaté listy zakončené hrotem. Po 2,5-4 letech se postupně odspodu sklízejí seschlé listy. Odsekávají se mačetami a svazují do svazků.

SisalJedna rostlina vytvoří během svého života 200-300 listů. Sklizené listy se postupně odvlákňují. Uvolněné vlákno se propírá vodou a čisté vlákno se suší na slunci a kartáčuje. Vlákno je hrubé, silně zdřevnatělé a odolné na tah. Používá se k výrobě vodních lan, pytlů, štětek a také příslušenství pro domácnost. Přírodní sisálové vláknno je odpradávna používáno jako materiál na pletení a předení různých žínek a rukavic, které slouží k mytí a k jemnému peelingu pokožky. Pravidelným používáním výrobků z tohoto přírodního materiálu v kombinaci s mýdlem nebo i bez mýdla udržuje pleť v přirozeném a svěžím stavu. Výhodou sisalového vlákna jsou hutné štětiny, které při styku s vodou neměknou a jsou ideálním masážním prostředkem při použití v saunách.

Výrobky z ramie

Vlákno ramie se získává z rostlin Bohemia nivea a Bohemeria tenacissima. Původ má rostlina ve Východní Asii. Pěstovatelskými oblastmi jsou tropy a země,které zasahují do mírného pásma jako je Čína, Indonésie, Indie, Florida, Malajsie, Brazílie, Argentína, Španělsko a Sicílie. Ramie je keř vysoký 2-3 m s dlouhými srdcovitými, vroubkově zubatými listy, které jsou sytě zelené. Kvete žlutými až načervenalými květy. Rostliny se sbírají v období mezi květem a dozráváním semen.

Ramie


Rostliny se zbavují kůry a vlákna se oddělují strojově. Usušené vlákna se prodávají v obchodech jako čínská tráva. Ramiové vlákna dosahují délky 120-400 mm.

Vlákna jsou hladké, lesklé a velmi pevné. Dobře se bělí nebo barví. Vlákna se používají na výrobu prádla a stolových látek, rybářských sítí, sítí proti moskytům a slouží jako náhrada lnu a konopí nebo i jako příměs k bavlně.

Výrobky ze Sisalu


Vlákna jsou dále velmi pevná a odolná proti vlhku, proto také našly uplatnění i ve výrobě žínek a mycích hub různých tvarů, kterými docílíme jemného peelingu pokožky. Pravidelné používání zanechává pokožku hladkou a svěží.

ADONIS, Vlčnovská 1200, CZ-68801 Uherský Brod, tel. 0633/639636, 0633/63 77 83 e-mail: adonis@adonis.cz

Stránky provozuje firma KVARK, Tel.: 0633/630714